fbpx

Co to jest BRIEF?

16 stycznia, 2023

Każda marka jest inna. Każda ma inny cel, misję i wyznawaną filozofię. Osobie lub firmie z zewnątrz ciężko określić to wszystko na pierwszy rzut oka, opierając się na domysłach. Aby ułatwić komunikację na linii Klient – Agencja, przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac ingerujących w wizerunek marki, należy sporządzić specjalny dokument, który stanowi punkt wyjścia do dalszych działań.

Spis treści

Co to jest brief?

W realizacji niemal każdego projektu kluczowym elementem jest wzajemne zrozumienie – bez niego wszelkie propozycje agencji mogą nie być tym, czego od początku oczekuje Klient. Narzędziem, które pozwala jasno określić cele, potrzeby i oczekiwania jest brief. Powstaje on poprzez samodzielne wypełnienie ankiety lub w wyniku spotkania. Zawiera on wszystkie najważniejsze informacje odnośnie charakterystyki Klienta oraz jego potrzeb i celów, jakie chce osiągnąć przy współpracy z agencją. Warto jednak zaznaczyć, że w rzeczywistości rzadko kiedy kończy się tylko na jednym spotkaniu lub jednorazowym wypełnieniu ankiety. 

Podstawą każdego briefu jest szczerość i otwartość. Agencja jest po to, by pomagać i rozwiązać problemy swoich Klientów, natomiast aby dobrać odpowiednie rozwiązania musi mieć pełny ogląd sytuacji. Poprawnie przygotowany brief jest bowiem bazą, na której opiera się cała nowa strategia komunikacji lub działań marketingowych. Pozwala zaoszczędzić czas i nerwy, ponieważ eliminuje nieporozumienia i pomyłki wynikające z niedostatecznej komunikacji obu stron. 

Co powinno znaleźć się w briefie?

Brief należy potraktować jako narzędzie do kompletowania informacji. Im więcej będzie pytań dotyczących firmy Klienta, tym większe prawdopodobieństwo, że kolejne rozmowy i ustalenia będą przebiegać sprawniej. Dokładne zbadanie firmy pod kątem jej działalności oraz jej odbiorców to pierwszy krok do dalszej pracy.

Dodatkowo, poprawna konstrukcja briefu to przede wszystkim przedstawienie oferty marketingowej. Klient może mieć różne zapotrzebowania i możliwości, natomiast musi otrzymać informację, w jakim zakresie może skorzystać z usług.

Najważniejsze punkty, które powinien zawierać brief:

    • prezentacja przedsiębiorstwa/firmy/marki (opis, struktura, siedziba, liczba pracowników),
    • określenie misji, wartości i filozofii marki,
    • określenie branży i otoczenia, w jakiej firma działa,
    • wskazanie konkurencji,
    • określenie  wyróżników marki oraz mocnych i słabych stron,
    • dokładne określenie i opisanie grupy, do której Klient chce kierować swoją komunikację oraz ewentualna segmentacja na mniejsze, jednorodne grupy,
    • określenie potrzeb, preferencji i motywów działania przedstawicieli wybranej grupy docelowej,
    • opis dotychczas prowadzonych działań marketingowych,
    • określenie celu lub problemu, który chcemy rozwiązać poprzez działania marketingowe,
    • określenie zasięgu działań i budżetu, jaki Klient planuje przeznaczyć na realizację,
    • określenie harmonogramu (terminu) poszczególnych działań,
    • określenie oczekiwań Klienta względem agencji.

Każde z powyższych kategorii pytań można rozszerzać i uszczegóławiać – brief to narzędzie, które ma usprawnić komunikację z Klientem. Największą uwagę należy skupić na pytaniach, które z punktu widzenia działań marketingowych są najistotniejsze. 

Na co zwracać uwagę tworząc brief?

Ważne – nie bój się dopytywać i stawiaj na optymalizację briefu. Stań w roli osoby z zewnątrz i spróbuj wypełnić swój brief z punktu widzenia Klienta. Coś w briefie jest niejasne? Nie uzyskałeś wystarczających odpowiedzi na zadane pytania? To znak, że warto udoskonalić swój dokument i sprawić, aby był jak najbardziej kompleksowy. 

Czym jest wstępny brief dla klienta?

O potrzebach naszego Klienta najwięcej dowiadujemy się podczas wspólnych spotkań. Jednakże, zanim do takich dojdzie warto stworzyć podstawy do wspólnego działania. W tym celu w agencji EBLIS B&L używamy briefu w formie ankiety internetowej z pytaniami otwartymi, które pozwalają Klientowi wyrazić swoje zapotrzebowanie i “opisać siebie” oraz zamkniętymi skonstruowanymi tak, aby jednocześnie podpowiadały Klientowi, jakie usługi jesteśmy w stanie mu zaoferować i jakie działania mogą wspomóc jego markę.

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z nami, kliknij przycisk poniżej i wypełnij nasz brief, a my skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia spotkania.


Tags

agencja reklamowa, brief, brief marketingowy, komunikacja, współpraca, współpraca z agencją


Może również Cię zainteresuje